Blog

10 ZŁOTYCH zasad mężczyzny SLOW

ZŁOTE zasady mężczyzny SLOW – jak i co jeść żeby przeżyć , mieć boskie ciało, sprawny umysł i kondycję.

Slow Food, niby przeciwieństwo Fast Food, a jednak nie do końca ; bo prawdziwą istotą Slow Food nie jest prędkość spożywania posiłków tylko jakość, sposób ich przyrządzania, użyte produkty. Slow Food w połączeniu z ekologią i modą na gotowanie, staje się filozofią życia, promieniującą na wszystkie dziedziny: pracę, czas wolny, relacje z ludźmi, miejsce, sposób mieszkania itd. i nie chodzi tu absolutnie o życie w rytmie ślimaka i cofanie się do epoki kamienia łupanego, tylko o synergię człowieka z otaczającym go światem, środowiskiem; i kiedy ktoś mówi o życiu w zgodzie z naturą wcale nie musi mieć na myśli porzucenia zdobyczy cywilizacji i rezygnację z nowinek technologicznych czy też modnych i użytecznych gadżetów, chodzi bardziej o to żeby nie uzależniać się w 100% od współczesnych technologii i wiedzieć jak minimalizować jej szkodliwy wpływ na człowieka.

1.   KALORIE

Kalorie, kalorie, kalorie – ciągle się o nich mówi, straszy konsumentów. Osoby chcące utrzymać wagę obsesyjnie je liczą, starają się eliminować ze swojej listy produktów wszystko co przekracza dany poziom kalorii, a to błąd ! Większość osób nie rozgranicza podstawowej kwestii, że dzielą się na PUSTE – które są złe i na WARTOŚCIOWE. Nie jest ważne ILE, ale JAKIE kalorie dostarczamy do naszego organizmu ! Dieta, to nie kara. Dieta to sposób naszego codziennego odżywiania. Podstawą sukcesu jest zrozumienie, że głodzenie się lub spożywanie mono produktów nie sprawi że będziemy piękni, zdrowi i młodzi. Człowiek niestety lubi popadać w skrajności i najczęściej albo się obżera i traktuje swój żołądek jak wysypisko śmieci albo się głodzi, rujnując tym samym i ciało i umysł. Kluczem do sukcesu jest równowaga.

2.   JEDZENIE PO 18

Popularna teza głosi, że jedzenie po godzinie 18, to błąd, a w niektórych przypadkach nawet i „śmiertelne” zagrożenie dla naszej nienagannej sylwetki, nic bardziej mylnego. Pod uwagę musimy wziąć kilka czynników. Po pierwsze dla utrzymania optymalnej wagi kluczowy punkt programu to STABILNY POZIOM CUKRU WE KRWII ! Żeby takowy utrzymać należy jeść 5-6 małych posiłków dziennie. Kiedy pomijamy posiłki, a jest to częsty przypadek biorąc pod uwagę współczesny zabiegany styl życia, powodujemy duże spadki cukru, wówczas organizm zaczyna spalać mięśnie, a kiedy w końcu po stosunkowo długich przerwach w jedzeniu, postanowimy nakarmić nasze ciało, organizm odkłada spożyty pokarm jako tłuszcz w naszym organizmie, najchętniej pokrywając nasz wymarzony ABS kolejnymi warstwami. Pory jedzenia warunkuje również typ metaboliczny. Generalnie dzielimy się na szybkich i wolnych spalaczy oraz tych pośrodku. Są osoby z typem mieszanym, dla których korzystne jest prawie wszystko. Reszta dzieli się na typ białkowy i węglowodanowy. Dla pierwszych korzystniejsze są produkty białkowe, dla drugich węglowodanowe. Wszystkie grupy potrzebują tych samych składników ale w zupełnie innych proporcjach. A mowa o tym dlatego, że najczęściej popełnianym błędem u osób z typem białkowym jest ograniczanie posiłków po godzinie 18-tej co powoduje u nich tycie, zaburzenia snu, niepokój i nerwowość.

3.   TRANSY – CZYLI KWASY  TŁUSZCZOWE TRANS

Odwieczny problem, jeść czy nie jeść a jeśli tak to jakie ? Zamieszanie w tłuszczach jest spore, jedni doradzają margarynę, twierdząc, że masło powoduje miażdżycę, inni eliminują je z diety w ogóle, a to błąd ! Błony komórkowe zbudowane są z białek i lipidów, bez odpowiednich tłuszczy nie możemy regenerować organizmu, komórek ani trawić białek. (W dietach wysokobiałkowych pozbawionych tłuszczu, najczęstsze problemy to zaburzona praca nerek, na skutek zalegającego w jelitach niestrawionego białka). Kwasy tłuszczowe TRANS powstają w procesie utwardzania olei roślinnych, na skutek których zachodzą zmiany ich właściwości. Spożywając takie tłuszcze podnosi się poziom tzw. „złego cholesterolu” (LDL), a obniża poziom „dobrego”(HDL). Tym samym zwiększa się ryzyko chorób serca, ale nie tylko – ich spożywanie nasila również wszelkiego rodzaju problemy z funkcjonowaniem mózgu i układu nerwowego, zarówno u dzieci, dorosłych jak i osób starszych. Używanie takich śmieciowych składników do regeneracji i odbudowy naszych komórek, jest jak sklejanie szyby kiepskim klejem, w końcu i tak popęka. Strzeż się ! TRANSy są wszędzie, w FAST FOODach, daniach gotowych, słodyczach, frytkach, w prawie wszystkich produktach wysoko przetworzonych dostępnych na rynku.

4.   CHEMIA

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego co naprawdę ląduje w naszym żołądku. Obecnie z pożywieniem zjadamy rocznie ok., 7-8 kg dodatków chemicznych do żywności! W ciągu doby wydychamy 85 tys litrów powietrza, a nasze nerki przepuszczają 170 litrów krwi, wyobraź sobie ile pracy ma nasz organizm z plastikowym i śmieciowym jedzeniem. Efekt zapychania się junk foodem jest prosty, zamiast dostarczyć energię organizmowi, poprzez pożywienie, zostaje ona odebrana na potrzeby strawienia „śmieci” zalegających w naszym ciele. A skóra? To nasz największy łącznik ze Światem zewnętrznym, przez nią wchłaniamy substancje oraz wydzielamy wraz z potem toksyny, które mamy wewnątrz. I ona z pewnością nie kocha chemii. Syntetyczne kosmetyki, ubrania, chlorowana woda, pełna metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Jak dużo jesteśmy wstanie wytrzymać ? Bombardujemy nasze ciało od wewnątrz i od zewnątrz, aż w końcu mówi dość !

5.   ANTYOKSYDANTY

Wolne rodniki i starzenie się organizmu są ze sobą ściśle powiązane. Stosując antyoksydanty, które neutralizują substancje utleniające, można uzyskać poprawę w ponad 80 chorobach związanych ze starzeniem się ! Zaburzenia funkcjonowania, które według większości lekarzy są nieodłącznym elementem starzenia się, naprawdę zależą od szkód jakie wyrządziły w naszym ciele wolne rodniki i od skumulowanej ilości toksyn. Dopóki nam nic nie wycięto, wszystkie organy można zregenerować. Dostarczając do organizmu duże ilości odpowiednich antyoksydantów, nie dajemy wolnym rodnikom szansy na „rozwalenie” Nas od wewnątrz. Jak działają? Nie wybiórczo. Antyoksydanty odbudowują zniszczone komórki naszego organizmu, a biorąc pod uwagę fakt iż CO MINUTĘ nasz organizm produkuje 2 MILIONY nowych komórek, ma znaczenie czy dostarczymy im właściwy materiał budulcowy i ochronny. Nie ważne gdzie, antyoksydanty działają, tam gdzie są potrzebne. Nie ma znaczenia, czy jest to mózg, noga, wątroba czy oko. Odbudowują zniszczone komórki, a tym samym nie dopuszczają do tego żeby zjadły Nas toksyny, stres, bakterie i wolne rodniki. Aktualnie największą zdolność antyoksydacyjną posiada substancja Acavie®, opatentowana w USA; to połączenie bogatego w antyoksydanty pure z acai z Enlivenox’em® – najważniejszym związkiem acai. Zawiera on dziesięć razy więcej polifenoli niż tradycyjna owoc, dodatkowo substancję wzbogaca wyciąg z owocu Jucara, który wykazuje 4000 tys jednostek antyoksydacyjnych w teście ORAC.

6.   BIAŁKO

Podstawowy budulec naszego organizmu, odpowiada za prawidłową odbudowę komórek, właściwą pracę mózgu oraz utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje białek pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Te pierwsze zawierają wszystkie aminokwasy, które mogą być natychmiast wykorzystane przez nasz organizm. Natomiast niepełnowartościowe białka nie posiadają jednego lub więcej aminokwasu. Występują w owocach, warzywach, ziarnach i potrzebują połączenia z innym źródłem białka aby stać się pełnowartościowym. Częsty problem takich połączeń, to ogromna ilość węglowodanów w posiłku, która spowoduje gwałtowny skok cukru we krwi, a tym samym odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pełnowartościowe białko pochodzi przede wszystkim ze źródeł zwierzęcych ( wołowina, kurczak, ryby, indyk ) czy też z produktów pochodzenia zwierzęcego (jak jaja, sery i przetwory mleczne). Do najważniejszych źródeł pełnowartościowego białka pochodzącego z roślin należy quinoa, konopie, quora. Popularne są również białkowe zamienniki posiłków, stosowane często jako budulec masy mięśniowej. Szukając odpowiedniego białka największą uwagę należy poświęcić jego pochodzeniu. Wybieraj mięso z małych hodowli, gdzie pasze wolne są od GMO, antybiotyków i innych toksycznych substancji, które wraz z mięsem przedostają się do naszego organizmu. Omijaj odżywki białkowe na bazie soi (modyfikowana genetycznie, ponadto zaburza pracę tarczycy, utrudnia wchłanianie wapnia i soli mineralnych).

Najkorzystniejsze białkowe odżywki to te na bazie białka serwatkowego, wzbogacone o naturalne witaminy, minerały, a nie ich syntetyczne odpowiedniki jak często ma to miejsce; bez dodatków glutenu, barwników, aromatów i sztucznych słodzików. Ponadto powinny zawierać błonnik oraz Omegę 3,6,9 niezbędne dla prawidłowego przyswojenia białka. Nie najważniejsza jest ilość białka, ale zawartość synergicznych składników, które dostarczone do organizmu wraz z proteinami wysokiej jakości, wchłaniają się lepiej i budują zdrową masę mięśniową.

7.   EKO

EKO, najmodniejsze słowo pojawiające się dosłownie wszędzie – czekam jeszcze na EKO wulkanizację – to by było naprawdę innowacyjne. Prekursorem modnego aktualnie słowa EKO, było SPA, które dodawane do każdej nazwy – nowo pojawiającej się na rynku firmy czy też produktu, tak naprawdę nie wiele miało wspólnego z pierwotną ideą sanus per aquam  – czyli zdrowie przez wodę. Dlatego ważne jest żeby odróżniać produkty i usługi naprawdę ekologiczne czy też BIO, od tych które EKO są tylko z nazwy. Niestety wszystko zależy od etyki producenta i tego czy naprawdę przywiązuje wagę do komponentów, z których wytwarza swoje dobra. Trzeba umieć odróżnić produkty naturalne od EKO – marketingowych wyrobów przemysłowych. Konsumentowi nie sprzyjają również przepisy, ani to że większość z Nas zjada czy też użytkuje nazwy produktów, nie zastanawiając się tak naprawdę nad ich składem. Większość haseł występujących na opakowaniach podlega restrykcyjnym prawom, co nie oznacza jednak że wszyscy producenci piszą „świętą” prawdę. Zawsze znajdzie się furtka, żeby „pokolorować” etykietę. Do najbardziej podstępnych haseł, które nie mają określonych norm należą: czyste, naturalne, wzbogacane, wędzone, zrobione z, nie zawiera tłuszczu. Większość oznaczeń EKO, ma na uwadze to, że dany produkt nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, ale czy EKO normy biorą pod uwagę człowieka jako nieodłączny element środowiska?

 8.   RUCH

Większość z Nas budzi się rano i oddaje się w ręce „przeznaczenia”, pozwala żeby decydowało o Naszym samopoczuciu, nastroju, energii, stanie zdrowia, a to nie jedyny czynnik, który determinuje nasze życie, Ty też masz głos. Człowiek stworzony jest do poruszania, a pozycja siedząca jest dla niego zabójcza. Według badań na kilku uniwersytetach (m.in. Harvard), tylko 14% ludzi wie czego chce od życia – posiadają cele. Jedynie 3% populacji ma cele zapisane i posiada plan ich osiągnięcia.”* Zrób plan działania i zadbaj o swoją kondycję – samo pakowanie na siłowni nie zbuduje formy ani nie zwiększy wydolności organizmu, a lepsza forma to lepsze życie i większa odporność na stres i codzienne zmaganie się z rzeczywistością. Ćwiczenia sercowo – naczyniowe w skrócie cardio, spalają najwięcej tłuszczu.

9.   SMOG

Jak wygląda współczesny mężczyzna ? Laptop na kolanach, smart phone w kieszeni, bezprzewodowa słuchawka w uchu i do boju ! Dodatkowo albo przebywa większość czasu w osieciowanym samochodzie ze wszelkimi możliwymi nowinkami technologicznymi, albo w równie wypasionym biurze.

Zagrożenia ? Rak mózgu, impotencja, bezpłodność, zaburzenia trawienia, spadek odporności i wydolności organizmu, zaburzenia snu, nadpobudliwość, chroniczne zmęczenie, brak koncentracji, totalne zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego itd. – lista jest stosunkowo długa. Nie każdy odczuwa taki sam wpływ pól elektromagnetycznych generowanych przez telefony komórkowe, Wi-Fi, anteny sieci komórkowych, linie wysokiego napięcia i masę innych urządzeń elektrycznych, jednak badania potwierdzają, że pola te usuwają z błon komórkowych ważne jony wapnia, co skutkuje przeciekami do wnętrza komórek i długotrwałym zaburzeniem ich działania.

10.  GMO

Nowe, francuskie badania pokazują, że długotrwałe spożywanie GMO może spowodować poważne zaburzenia zdrowotne. Przez dwa lata, 180 szczurów karmiono kukurydzą modyfikowaną genetycznie NK603, typu Roundup Ready2. Następnie przebadano je pod kątem 100 różnych parametrów. Badania wykazały u zwierząt liczne komplikacje zdrowotne, m.in. zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej i nerek oraz guzy sutków. Zaobserwowano także zwiększoną śmiertelność. Są to pierwsze tak szerokie i długoterminowe badania tego typu. Potwierdzają one, że długotrwałe spożywanie GMO, może być niekorzystne dla zdrowia. Ma to także związek z mimowolnym spożywaniem herbicydu Roundup, stosowanego podczas uprawy kukurydzy tego typu jak i w badaniach.          ( Źródło: Greenpeace).

 

Podsumowując, weź się za Siebie, weź życie za bary, przejmij kontrolę nad własnym ciałem i żyj tak jak chcesz !

 

Autor: Mgr Agnieszka Pająk, Diet Coach, Freelancer, członek Slow Food International

* http://www.projektsukces.pl/przejmij-zycie-we-wlasne-rece.html

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

kitchen G3 Coaching Slowbrary Sport Dgd Academy DRGRACE All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Bread
CHLEB RYŻOWY – DOMOWA PIEKARNIA
yeast dough, eggs  and flour on wooden background
ZAKWAS RYŻOWY DO CHLEBA
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Bowl with Healthy canned Tuna fish salad ingredients : avocado, tomatoes and lime on rustic cutting board and dark background, top view
Dobre tłuszcze – tłuszcz nie tuczy
normy vs prawda
O MIQ Press Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Chicken green salad served on rustic table with pine nuts and oil dressing, top view
Metaboliczne IQ – Personalny metabolizm
Co z tym typem ?
miq
Typy metaboliczne
metabolic-iq-diet
SZKOŁA BARDZO WIECZOROWA
POLSKIE RADIO METABOLICZNE IQ
DIETA SZYTA NA MIARĘ
O GIQ Press Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O SIQ Products Miejsca Showfood.pl SIQ APP FOOD MATTERS All
people, junk food, diet, technology and unhealthy eating concept - close up of hands with smart phone and donuts counting calories and sitting at table at home
NIE LICZ KALORII POLICZ SKŁADNIKI KTÓRE CI NIE SŁUŻĄ
sale, shopping, consumerism and people concept - happy young woman with smartphone choosing and buying food in market
Food shopper assistant zawód przyszłości
clarity_range_1_retouched
Russell Hobbs Kolekcja Clarity czysty smak i wygląd
Design Photography Slow people Travels Places Art All
artisan-bakery
WIELKA SATYSFAKCJA – TRADYCYJNE PIECZYWO
JAK WYPIEKA SIĘ PRAWDZIWY CHLEB ?
beton-0
Beton architektoniczny/concraft
Ocean beach
EL SUENO – FILM O PRZYJAŹNI I AFIRMACJI ŻYCIA