Blog

Food shopper assistant zawód przyszłości

 

Żyjemy i pracujemy w coraz większym tempie i nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich informacji umieszczonych na etykietach produktów, a jest ich coraz więcej. Kontrowersyjne są zwłaszcza: soki, margaryna, owoce egzotyczne i zupy w proszku. Jak się w w tym odnaleźć, tłumaczy Agnieszka Pająk, food shopper assistant.

Czym zajmuje się food shopper assistant ?

Agnieszka Pająk: Cóż, prekursorom jest zawsze najtrudniej…

Gdzie Pani taki zawód znalazła ?

W USA. Jest on popularny głównie w Nowym Jorku i na zachodnim wybrzeżu. Kalifornia znana jest z zamiłowania do wszystkiego, co wchodzi w sferę wellness. W Polsce coraz więcej osób chciałoby się zdrowo odżywiać, a ponieważ nie wiedzą jak, zwracają się do specjalisty. Przede wszystkim żyjemy i pracujemy w coraz większym tempie i nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich informacji umieszczonych na etykietach produktów, a jest ich coraz więcej. Często też ich nie rozumiemy lub nie znamy skomplikowanych nazw związków chemicznych. Można więc wybrać się ze mną na zakupy i przy okazji nauczyć się paru rzeczy albo – po prostu – wysłać mnie na zakupy.

Czego mogę się w takim razie nauczyć na takich zakupach ?

Prostych zasad, jak dobierać produkty, aby oszczędzić sobie problemów ze zdrowiem – zwłaszcza z układem trawiennym. Warto również poznać najbardziej szkodliwe składniki, które powinno się omijać.

Czyli ?

Np. margarynę powinniśmy omijać szerokim łukiem – tłuszcze TRANS są niezdrowe i doprowadzają nasz organizm do ruiny. Trzeba uważać na gluten, zwłaszcza pszenny, który jest wszędzie – nie tylko w chlebie czy makaronach. Jest go pełno w wędlinach, mięsie, produktach wysoko przetworzonych, w nabiale – zawierają go nawet jogurty i śmietany. Warto eliminować cukier, gdzie tylko się da. Również ten składnik zasypuje nas z każdej strony. Prosta zasada opracowana przez Nas (Angie & DrGrace) to 3G – GO GLUTEN FREE, GO SUGAR FREE, GO TRANS FAT FREE. Jeżeli nie chcemy przechodzić na dietę, czy nie wyobrażamy sobie zdrowego stylu życia w praktyce, z wielu powodów – zastosujmy tylko zasadę 3G. Gwarantuję poprawę samopoczucia już po 3 tygodniach. Często podkreślam – co czasem wydaje się kontrowersyjne – że nie należy kupować owoców egzotycznych np. bananów, bo – nie oszukujmy się – nie przybyły do nas w stanie naturalnym ze względu na tak długą drogę. Zwłaszcza zimą – powinniśmy omijać kolorowe owoce i warzywa w sklepach – te, które naturalnie nie występują u nas o tej porze roku. Nasze zdrowie na co dzień rujnują gotowe produkty do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych, zupy, sosy z proszku, wysoko przetworzone słodycze, przekąski, ciastka itd. Soki również są kontrowersyjne – należy dokładnie sprawdzać ich skład. Niestety słowo sok stało się nazwą i nawet najbardziej przetworzony produkt można nazwać w ten sposób. Niektóre z nich są tak schemizowane, że lista korzyści z ich konsumowania wynosi 0, a nawet i mniej. W efekcie fundujemy swojemu organizmowi zabójczy koktajl różnego rodzaju związków chemicznych.

Na co trzeba najbardziej uważać ?

Na takie słowa na opakowaniach jak: „naturalny”, „zrobiony z…”, „stuprocentowy”, „nie zawiera tłuszczu”, „wzbogacane”, „wędzone”, „zrobione z pełnego ziarna”. Masło dla przykładu powinno zawierać minimum 82% tłuszczu mlecznego; w tej chwili producenci zamieszczają informację na opakowaniu: „zawiera 82% tłuszczu”, ale pytam – jakiego? Nie podaje się informacji, jaki tłuszcz wchodzi w skład produkty o nazwie „masło”. Często są to najtańsze oleje uniwersalne czyli TRANSY lub olej palmowy, który w niskiej temperaturze twardnieje, więc trudno poznać, czy jest to prawdziwe masło. Nie dawno opatentowałam test na grzance, jeśli owe masło po posmarowaniu ciepłego chleba śmierdzi, to znaczy, że z jego składem jest problem. Prawdziwe masło nie ma zapachu. Taka samo wygląda sytuacja z jogurtami, które są zbiorem sztucznych barwinków, zagęstników i zapachów. Również drogie napoje probiotyczne na Zachodzie są zakazane i wycofane z rynku – np. we Francji z powodu braku skuteczności, którą obiecuje w reklamach producent.

Rozumiem, że food shopper assistant jest takim jedzeniowym fashionistą ?

W pewnym sensie tak. Jeśli poznam oczekiwania danej osoby, mogę dobrać dietę skrojoną na miarę jak krawiec dobiera sukienkę czy garnitur. Proponuję i propaguję dietę MIQ – czyli zgodną z naszą metaboliczną inteligencją. Swego czasu typy metaboliczne pokrywały się z grupą krwi, jednak na skutek globalnej migracji zostało to zaburzone. W diecie MIQ dobieramy sposób żywienia i grupy produktów do danego typu metabolicznego. Trzy podstawowe typy to: typ białkowy, węglowodanowy i mieszany. Typ węglowodanowy jest to tzw. wolny spalacz. Osoba ta spala węglowodany w cyklu Crebs’a bardzo wolno. Zakwasza organizm i tyje, jedząc zbyt dużo tłuszczu i białka. Natomiast typ białkowy odwrotnie, jest szybkim spalaczem i węglowodany spala zbyt szybko, tyje i zakwasza organizm po zbyt dużej ilości takich składników. Za to utrzymuje wagę przy diecie bogatej we właściwy tłuszcz i białko dobrej jakości. Swój typ można określić robiąc prosty test – dostępny również w formie aplikacji MIQ dla systemów IOS, Android, Windows Phone.

Ale to jest temat rzeka na zupełnie inny tekst …

Agnieszka Pająk – pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia, specjalistka z zakresu wellness; promuje wspólną akcję wraz z DrGrace 3G – GO SUGAR FREE, GO GLUTEN FREE, GO TRANS FAT FREE oraz METABOLICZNE IQ, USA diet coach, freelancer, publicystka, członek SlowFood International, prowadzi portal slowfoodlife.com, warsztaty kuchnia 3G

 

Autor: Marta Chowaniec

Marta Chowaniec, z wykształcenia polonistka, od ponad ośmiu lat pracuje jako dziennikarka. Autorka licznych artykułów o społeczeństwie, kulturze i kulinariach. Przeprowadza wywiady z wyjątkowo ciekawymi osobami. Obecnie studiuje zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim oraz pisze teksty do kwartalnika „Premium”. Czyta książki, chodzi do teatru, lubi galerie sztuki i kina oraz gotowanie i podróżowanie.

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

kitchen G3 Coaching Slowbrary Sport Dgd Academy DRGRACE All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Bread
CHLEB RYŻOWY – DOMOWA PIEKARNIA
yeast dough, eggs  and flour on wooden background
ZAKWAS RYŻOWY DO CHLEBA
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Bowl with Healthy canned Tuna fish salad ingredients : avocado, tomatoes and lime on rustic cutting board and dark background, top view
Dobre tłuszcze – tłuszcz nie tuczy
normy vs prawda
O MIQ Press Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Chicken green salad served on rustic table with pine nuts and oil dressing, top view
Metaboliczne IQ – Personalny metabolizm
Co z tym typem ?
miq
Typy metaboliczne
metabolic-iq-diet
SZKOŁA BARDZO WIECZOROWA
POLSKIE RADIO METABOLICZNE IQ
DIETA SZYTA NA MIARĘ
O GIQ Press Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O SIQ Products Miejsca Showfood.pl SIQ APP FOOD MATTERS All
people, junk food, diet, technology and unhealthy eating concept - close up of hands with smart phone and donuts counting calories and sitting at table at home
NIE LICZ KALORII POLICZ SKŁADNIKI KTÓRE CI NIE SŁUŻĄ
sale, shopping, consumerism and people concept - happy young woman with smartphone choosing and buying food in market
Food shopper assistant zawód przyszłości
clarity_range_1_retouched
Russell Hobbs Kolekcja Clarity czysty smak i wygląd
Design Photography Slow people Travels Places Art All
artisan-bakery
WIELKA SATYSFAKCJA – TRADYCYJNE PIECZYWO
JAK WYPIEKA SIĘ PRAWDZIWY CHLEB ?
beton-0
Beton architektoniczny/concraft
Ocean beach
EL SUENO – FILM O PRZYJAŹNI I AFIRMACJI ŻYCIA