Blog

DEKALOG GASTRONOMII
PRZEWODNIK CZŁOWIEKA BIZNESU PO RESTAURACJACH

DIE KARRIEREDo niedawna jedzenie w drogich restauracjach, czy też w ogóle poza domem było postrzegane jako synonim sukcesu, światowego życia i wysokiego statusu materialnego. Jednak obecny poziom usług gastronomicznych, ciągle zmieniające się prawo dotyczące sektora spożywczego oraz masowe przetwarzanie żywności, sprawiają że nowym luksusem staje się posiłek przygotowany we własnym domu czy też zjedzony w małych lokalach o filozofii slow, gdzie możemy porozmawiać z właścicielem, szefem kuchni i posłuchać o pasji do jedzenia oraz świeżości produktów, z których przygotowuje się posiłki.

Są miejsca gdzie się bywa i są miejsca gdzie się je. W tych pierwszych nie zawsze istotne jest z czego robi się dania – ważne z kim i o czym się rozmawia. Niestety z własnego doświadczenia jako ekspert w dziedzinie żywności, a kiedyś pracownik różnych sektorów gastronomii, mogę powiedzieć z całą pewnością, że gwiazdki i nagrody nie dają jakiejkolwiek gwarancji, że żywność w lokalu będzie wysokiej jakości.

Każdy człowiek biznesu wie, że większość spotkań które decydują o kluczowych sprawach w firmie odbywa się w restauracjach. Jak więc jeść żeby być w pełni sił i dopiąć temat na którym nam zależy ?

 

Istnieją proste zasady, które mogą ocalić nas przed żołądkową katastrofą i pomóc nam zrobić deal życia.

1. Pij dużo wody – jeżeli masz możliwość zamów wodę z lokalnych rozlewni, im mniejsze tym lepsze. Poproś żeby cytrynę wycisnęli prosto do wody lub przynieśli osobno wyciśnięty sok z cytryny. Skórka z cytryny kumuluje 96 % toksyn i pestycydów ! Taka dawka chemii nie polepszy twojego samopoczucia.

2. Jeżeli przed posiłkiem kelner podał pieczywo, zrezygnuj z niego, a jeśli jednak zdecydujesz się go zjeść namocz obficie chleb w oliwie lub posmaruj masłem – w ten sposób spowolnisz uwalnianie cukru i ograniczysz jego skoki we krwi, tym samym również pieczywo nie pójdzie ci w biodra.

3. Zamawiasz sałatkę z kurczakiem ? Upewnij się, że sos nie zawiera cukru albo miodu – w przeciwnym razie skurcze brzucha i wzdęcia masz gwarantowane jak w banku ! Cukier zaburza trawienie białek. Jeżeli zależy Ci na lekkim lunchu, który doda ci sił, poproś o sałatkę bez sosu – i polej ją czystą oliwą wysokiej jakości. Pamiętaj ! Prawdziwa oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma barwę zieloną. Im bardziej kolor przypomina żółty tym większe prawdopodobieństwo, że to tylko produkt o nazwie oliwa.

4. Zamawiasz jajecznicę ? Zapytaj czy lokal podaje jajka sadzone. Jeżeli obsługa poinformuje Cię, że nie ma jajek sadzonych – zrezygnuj z jajecznicy. Na 99 % oznacza to, że jajecznicę przygotowuje się z suszu jajecznego …

5. Oferują Ci za darmo sery jako „prezent” od lokalu na zakąskę ? Jest duża szansa, że albo ty skonsumujesz je i poczujesz się wyróżniony albo wylądują w koszu ponieważ ich termin przydatności dobiegł końca.

6. Ziemniaki – do wyboru do koloru, frytki, talarki, półksiężyce, kulki itp. Niestety 90 % tzw. Ziemniaków w lokalach gastronomicznych to wysoko przetworzone produkty zrobione z pulpy ziemniaczanej, suszu, pszennych i sojowych wypełniaczy, pokryte rakotwórczą akroleiną i nasączone olejami uniwersalnymi typu TRANS ! Nie jedz tego ! Zapytaj czy kroją sami ziemniaki – często dostępne są opiekane ziemniaki z ziołami pieczone na dobrym tłuszczu – nie napychaj się chemią ! Jeżeli frytki mają ciemne plamki, skórkę nieregularne kształty – znaczy to że są wykonane z ziemniaków.

7. Lasagne, ragu i spółka – pamiętaj, że przetworzone produkty mięsne to najczęściej recykling resztek lub tzw. sprzątanie kuchni. Liczy się zysk i ograniczenie strat, nawet w najlepszych lokalach. Tak więc nie licz na to, że mielone i przetworzone wyroby robi się z polędwicy wołowej. Często przetwarza się wszystkie odpady. Typowy cykl dla dużych stołówek – to dzień 1 – pulpety, dzień 2 – makaron bolognese, dzień 3 – lasagne. Wyjątkiem są np. burgery z siekanej wołowiny – jednak różnicę zauważy gołym okiem nawet laik po pierwszym gryzie czy przekrojeniu nożem.

8. Jeżeli pracownicy i właściciel jadają w lokalu, który często odwiedzasz lub jest twoim ulubionym – tzn. że jedzenie jest dobre.

9. Ryby i morze – prosta zasada mówi : nie jedz ryb daleko od wody. Jeżeli jesteś w górach nie zamawiaj halibuta i odwrotnie nad morzem nie wybieraj z karty pstrąga. Nie zależnie o d tego że nad polskim morzem większość ryb jest mrożona, jeżeli zamawiasz lokalne produkty, zawsze jest większa szansa że są świeże lub transportowane w odpowiednich warunkach. Nie licz na to że zjesz świeże krewetki w Zakopanem, czy też pyszne mule w Lublinie.

10. Desery – jedz je jako osobne danie, tylko przed posiłkiem lub godzinę do dwóch po lunchu/obiedzie. Chcesz zachować sylwetkę ? Jedz deser przed posiłkiem – w ten sposób nie odłoży się jako tkanka tłuszczowa w twoim ciele. Wybieraj między alkoholem a ciastkiem. Bogaty człowiek wybiera to i to, jednak w tym przypadku chyba nie chcesz mieć podwójnej porcji węglowodanów i kilku kilogramów in plus ?

Ludzie dbają o tych, którzy dbają o Siebie.

Tak więc jeśli chcesz odnieść sukces w życiu i biznesie, dbaj o swoje ciało, ponieważ jego stan bezpośrednio wpływa na twój umysł i ducha. Nie rób z żołądka śmietnika i nie żałuj pieniędzy na jakościowe produkty, które często finalnie wychodzą taniej niż odbudowa i regeneracja zniszczonego organizmu. Jesteś tym co jesz.

Mgr Agnieszka Pająk – USA diet coach, freelancer, publicystka, food shopper assistant,członek SlowFood International, założycielka slowfoodlife.com, twórca aplikacji Metabolic IQ.

 

Komentarze

Shop

Newsletter zapisz się i wiedz więcej !

kitchen G3 Coaching Slowbrary Sport Dgd Academy DRGRACE All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Bread
CHLEB RYŻOWY – DOMOWA PIEKARNIA
yeast dough, eggs  and flour on wooden background
ZAKWAS RYŻOWY DO CHLEBA
TV Radio Video Press News COSMOAngie All
Portrait of woman suffering from cold having coffee in bed
REGENERACJA PO ŚWIĘTACH – ODZYSKAJ KONDYCJĘ NA SYLWESTRA
DR GRACE DLA WIETRZNEGO RADIO CHICAGO
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Bowl with Healthy canned Tuna fish salad ingredients : avocado, tomatoes and lime on rustic cutting board and dark background, top view
Dobre tłuszcze – tłuszcz nie tuczy
normy vs prawda
O MIQ Press Radio Test MIQ MIQ APP MIQ BOX All
Chicken green salad served on rustic table with pine nuts and oil dressing, top view
Metaboliczne IQ – Personalny metabolizm
Co z tym typem ?
miq
Typy metaboliczne
metabolic-iq-diet
SZKOŁA BARDZO WIECZOROWA
POLSKIE RADIO METABOLICZNE IQ
DIETA SZYTA NA MIARĘ
O GIQ Press Radio Test GIQ GIQ APP GIQ BOX All
Young businessman is feeling unwell after doing cocaine
Dieta bezglutenowa. Czy pszenica może uzależniać ?
Wywiad dla ekologia.pl
Gingerbread cookies on a table and Christmas lights on background
EKOAGENT – ŚWIĘTA BEZ GLUTENU
wheat
ZABÓJCZE ZIARNA – POLSKIE RADIO
O SIQ Products Miejsca Showfood.pl SIQ APP FOOD MATTERS All
people, junk food, diet, technology and unhealthy eating concept - close up of hands with smart phone and donuts counting calories and sitting at table at home
NIE LICZ KALORII POLICZ SKŁADNIKI KTÓRE CI NIE SŁUŻĄ
sale, shopping, consumerism and people concept - happy young woman with smartphone choosing and buying food in market
Food shopper assistant zawód przyszłości
clarity_range_1_retouched
Russell Hobbs Kolekcja Clarity czysty smak i wygląd
Design Photography Slow people Travels Places Art All
artisan-bakery
WIELKA SATYSFAKCJA – TRADYCYJNE PIECZYWO
JAK WYPIEKA SIĘ PRAWDZIWY CHLEB ?
beton-0
Beton architektoniczny/concraft
Ocean beach
EL SUENO – FILM O PRZYJAŹNI I AFIRMACJI ŻYCIA